I stało się! Prezydent podpisał ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Kolejna nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego stała się faktem.
Skoro trafiłeś ma mojego bloga, to pewnie szukasz pomocy w postępowaniu sądowym. W takiej sytuacji nowe przepisy mogą dotknąć również Ciebie.
W mojej prawniczej karierze to już kolejna rewolucja w cywilnym postępowaniu sądowym. Przeżyłem już poprzednio obowiązujące postępowanie gospodarcze, przeżyłem upadek tegoż postępowania, a teraz mam przyjemność być świadkiem jego triumfalnego (?) powrotu, tym razem z nieco odmiennymi rozwiązaniami.
Oczywiście wprowadzenie postępowania gospodarczego to nie jedyna zmiana, jaka wchodzi w życie. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje grubo ponad 200 zmian, a część z nich wejdzie w życie już po 14 dniach od ogłoszenia, które niedługo powinno nastąpić. Większość zmian wejdzie w życie po 3 miesiącach.
A zmianie ulegają również m.in. ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych czy ustawa o kosztach komorniczych.
Co ciekawe, w dużej części zmiany będą miały zastosowanie również do postępowań, które już się toczą!!!
Oczywiście na moim blogu będę komentował wprowadzone zmiany, aby pomóc Ci w dochodzeniu swoich praw przed Sądem.
Niektóre zmiany są korzystne dla stron, być może nawet przyspieszą postępowanie. Część zmian jest jednak absurdalna.
Zmiany dotyczą również postępowania upominawczego i postępowania nakazowego, a więc i nakazów zapłaty, o których najwięcej piszę na tym blogu (tytuł bloga „Sprzeciw od nakazu zapłaty” do czegoś przecież zobowiązuje, prawda?).
Nowością jest możliwość doręczenia pozwu przez komornika. Podobnie jak opłata od wniosku o doręczenie uzasadnienia wyroku.
W kolejnych wpisach na blogu skoncentruję się na najważniejszych zmianach. A w szczególności, oczywiście na tym, jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty. I z pewnością też na tym, jak napisać pozew. I jak nie zginąć w sądzie. O tym jest ten blog. A nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego doda tylko trochę tematów.
Warning: Undefined property: thesis_comments::$comments in /home/kancelmoj/domains/sprzeciwodnakazuzaplaty.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 44
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }