Dariusz Mojecki

radca prawny

Prowadzę własną Kancelarię w Krakowie. Od początku mojej kariery prowadziłem już kilkaset spraw, występowałem przed sądami rejonowymi, okręgowymi, apelacyjnymi, a także przed Sądem Najwyższym. Prowadziłem również sprawy w sądach polubownych...
[Więcej >>>]

Wnieś sprzeciw

Nowe przepisy, nowe wyzwania

Dariusz Mojecki26 lipca 2019Komentarze (0)

I stało się! Prezydent podpisał ustawę z dnia  4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Kolejna nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego stała się faktem.

Skoro trafiłeś ma mojego bloga, to pewnie szukasz pomocy w postępowaniu sądowym. W takiej sytuacji nowe przepisy mogą dotknąć również Ciebie.

W mojej prawniczej karierze to już kolejna rewolucja w cywilnym postępowaniu sądowym. Przeżyłem już poprzednio obowiązujące postępowanie gospodarcze, przeżyłem upadek tegoż postępowania, a teraz mam przyjemność być świadkiem jego triumfalnego (?) powrotu, tym razem z nieco odmiennymi rozwiązaniami.

Oczywiście wprowadzenie postępowania gospodarczego to nie jedyna zmiana, jaka wchodzi w życie. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje grubo ponad 200 zmian, a część z nich wejdzie w życie już po 14 dniach od ogłoszenia, które niedługo powinno nastąpić. Większość zmian wejdzie w życie po 3 miesiącach.

A zmianie ulegają również m.in. ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych czy ustawa o kosztach komorniczych.

Co ciekawe, w dużej części zmiany będą miały zastosowanie również do postępowań, które już się toczą!!!

Oczywiście na moim blogu będę komentował wprowadzone zmiany, aby pomóc Ci w dochodzeniu swoich praw przed Sądem.

Niektóre zmiany są korzystne dla stron, być może nawet przyspieszą postępowanie. Część zmian jest jednak absurdalna.

Zmiany dotyczą również postępowania upominawczego i postępowania nakazowego, a więc i nakazów zapłaty, o których najwięcej piszę na tym blogu (tytuł bloga „Sprzeciw od nakazu zapłaty” do czegoś przecież zobowiązuje, prawda?).

Nowością jest możliwość doręczenia pozwu przez komornika. Podobnie jak opłata od wniosku o doręczenie uzasadnienia wyroku.

W kolejnych wpisach na blogu skoncentruję się na najważniejszych zmianach. A w szczególności, oczywiście na tym, jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty. I z pewnością też na tym, jak napisać pozew. I jak nie zginąć w sądzie. O tym jest ten blog. A nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego doda tylko trochę tematów.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 505 975 749e-mail: info@kancelariamojecki.pl


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/kancelmoj/domains/sprzeciwodnakazuzaplaty.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_189/comments.php on line 16

Warning: Undefined property: thesis_comments::$comments in /home/kancelmoj/domains/sprzeciwodnakazuzaplaty.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 44

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@kancelariamojecki.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: