Dariusz Mojecki

radca prawny

Prowadzę własną Kancelarię w Krakowie. Od początku mojej kariery prowadziłem już kilkaset spraw, występowałem przed sądami rejonowymi, okręgowymi, apelacyjnymi, a także przed Sądem Najwyższym. Prowadziłem również sprawy w sądach polubownych...
[Więcej >>>]

Wnieś sprzeciw

Brak adresu pozwanego? Uchylenie nakazu zapłaty

Dariusz Mojecki08 lipca 20192 komentarze

Często jednym z podstawowych problemów, z jakimi zmagają się osoby chcące dochodzić swoich praw przed sądem, jest nieznajomość adresu pozwanego. Sam wielokrotnie, reprezentując swoich klientów, spotykałem się z sytuacjami, kiedy sprawa była prosta do wygrania, a na przeszkodzie stało jedynie (lub aż) to, że moi klienci nie znali adresu drugiej strony. Wtedy grozi Ci m.in. uchylenie nakazu zapłaty i zawieszenie postępowania.

W jednym z poprzednich wpisów pisałem już o takiej sytuacji z perspektywy pozwanego. Dzisiaj kilka słów o tym, co w takiej sytuacji powinien zrobić Sąd. Nie piszę tu o sytuacji, w której już na samym początku okazuje się, że nie ma w pozwie adresu pozwanego. Piszę natomiast o sytuacji, w której w pozwie jest adres pozwanego, a Sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jednakże okazało się, że adres nie jest aktualny.

Zgodnie z przepisami jeżeli doręczenie nakazu zapłaty nie może nastąpić z tego powodu, że miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju, Sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty, a przewodniczący podejmuje „odpowiednie czynności”. Taką czynnością jest z reguły w pierwszej kolejności wezwanie powoda do wskazania adresu pozwanego.

Następuje więc uchylenie nakazu zapłaty. Ale to nie wszystko. Niewskazanie na tym etapie adresu może skutkować np. zawieszeniem postępowania.

Jeśli po zawieszeniu postępowania nadal nie podasz adresu pozwanego, to sąd po roku czasu umorzy postępowanie. Umorzenie postępowania zawieszonego w pierwszej instancji nie pozbawia powoda prawa ponownego wytoczenia powództwa. Jednakże poprzedni pozew nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Czyli np. poprzedni pozew może nie przerwać biegu przedawnienia.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która niedługo wejdzie w życie, sporo w tym zakresie zmieni. Nowe przepisy przewidują m.in. możliwość doręczenia pozwu przez komornika.

Nowelizacją przepisów będę się sukcesywnie zajmował w najbliższym czasie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 505 975 749e-mail: info@kancelariamojecki.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz 9 lipca, 2019 o 12:12

A co w takiej sytuacji powinien zrobić ten kto domaga się zwrotu pieniędzy. Jak mozna ustalic gdzie mieszka dluznik. Jedyne co mi przychodzi do głowy to detektyw.

Odpowiedz

Dariusz Mojecki 11 lipca, 2019 o 14:48

To jest temat na jeden z kolejnych wpisów na moim blogu i na pewno się nim zajmę w niedalekiej przyszłości. Zawsze warto spróbować uzyskać informacje z rejestru PESEL oraz we właściwej gminie w rejestrze mieszkańców. Jeśli miejsce pobytu pozwanego nie jest znane, można również złożyć wniosek o ustanowienie kuratora.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@kancelariamojecki.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: