Dariusz Mojecki

radca prawny

Prowadzę własną Kancelarię w Krakowie. Od początku mojej kariery prowadziłem już kilkaset spraw, występowałem przed sądami rejonowymi, okręgowymi, apelacyjnymi, a także przed Sądem Najwyższym. Prowadziłem również sprawy w sądach polubownych...
[Więcej >>>]

Wnieś sprzeciw

Windykacja wynagrodzenia agencji reklamowej

Dariusz Mojecki07 grudnia 2020Komentarze (0)

Reklama wykonana. Strategia marketingowa wdrożona. Projekt zakończony. A klient nie zapłacił. Znana historia. Tobie znana – bo zapewne dlatego czytasz ten artykuł. Znana i mnie – bo jest to jeden z problemów, z którymi przychodzą do mnie moi klienci. Niestety w życiu każdej agencji prędzej czy później pojawia się temat „Windykacja wynagrodzenia agencji reklamowej”. Lepiej później, a najlepiej w ogóle. Ale jak już się pojawi, to nic nie jest stracone.

windykacja wynagrodzenia agencji reklamowej

Windykacja wynagrodzenia agencji reklamowej – od czego zacząć?

Windykację wynagrodzenia należy zacząć od… pierwszego kontaktu z klientem. I nie, nie chodzi mi o to, aby traktować każdego potencjalnego klienta jak dłużnika.

W jednym z poprzednich artykułów pisałem o tym, dlaczego przygotowania do sprawy sądowej należy rozpocząć na samym początku rozmów z klientem.

Przeczytaj tamten artykuł, a będziesz wiedział, że błędy popełnione na samym początku potrafią się zemścić dużo później w sądzie. Tak samo w przypadku windykacji. Jeśli na samym początku nie zadbasz o pewne rzeczy, to później może już nie być okazji na dokonanie poprawek.

Ok, ok, ale co zrobić, gdy już jesteśmy po projekcie, mamy wszystko udokumentowane, a klient nie płaci? Zanim sprawa trafi do sądu, niezbędne jest wezwanie do zapłaty. Jeśli od razu bez wezwania złożysz pozew, to sąd może Cię np. obciążyć kosztami procesu, gdyż nie podjąłeś próby „pozasądowego sposobu rozwiązania sporu”. Ale przecież nie każda sprawa musi skończyć się w sądzie. I nie od razu musisz też formalnie wzywać do zapłaty.

Na początek przypomnienie się

Często jest tak, że po prostu klient nie zamierza dobrowolnie zapłacić. Ale często jest też tak, że faktura rzeczywiście się gdzieś zagubi. Piszę „rzeczywiście”, gdyż zagubienie faktury to dość częsta i prosta wymówka. Ale jeśli po przypomnieniu faktura zostanie zapłacona, to może rzeczywiście ktoś o niej zapomniał.

Dlatego zawsze najpierw warto się przypomnieć. Wiele to nie kosztuje, a straszenie wezwaniem do zapłaty niekoniecznie dobrze wpłynie na dalszą współpracę. Chyba że mamy do czynienia z klientem, który za każdym razem „zapomina” o zapłacie.

Jak napisać wezwanie do zapłaty

O tym, jak napisać wezwanie do zapłaty, pisałem już w jednym z poprzednich artykułów na blogu. Z tamtego artykułu dowiesz się m.in., jakie skutki wywołuje takie wezwanie.  Dowiesz się również, co się stanie, jeśli skierujesz sprawę do sądu bez wcześniejszego wezwania do zapłaty. I oczywiście dowiesz się, jakie elementy powinny się w takim wezwaniu znaleźć.

A co jeśli i wezwanie do zapłaty nie odniesie skutku? Możesz zdecydować się na skierowanie sprawy do sądu.

Pozew o zapłatę wynagrodzenia

W przeważającej części przypadków sądowa windykacja wynagrodzenia agencji reklamowej będzie się odbywała w postępowaniu w sprawach gospodarczych. A o tym, jak napisać pozew w takim postępowaniu, pisałem już na blogu.

Najważniejszym pytaniem, jakie zadają mi klienci, dotyczy tego, ile takie postępowanie będzie kosztować. W końcu napisanie pozwu zostawiają mi, więc wymogi formalne niewiele ich obchodzą. Najważniejszy koszt, jaki trzeba ponieść przy składaniu pozwu, to opłata sądowa.

W przypadku windykacji wynagrodzenia agencji reklamowej będzie to opłata zależna od wysokości żądanej kwoty. Opłata sądowa od pozwu:

  1. w sprawie o wartości do 500 złotych wynosi 30 złotych;
  2. w sprawie o wartości ponad 500 złotych do 1500 złotych wynosi 100 złotych;
  3. w sprawie o wartości ponad 1500 złotych do 4000 złotych wynosi 200 złotych;
  4. w sprawie o wartości ponad 4000 złotych do 7500 złotych wynosi 400 złotych;
  5. w sprawie o wartości ponad 7500 złotych do 10 000 złotych wynosi 500 złotych;
  6. w sprawie o wartości ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych wynosi 750 złotych;
  7. w sprawie o wartości ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych wynosi 1000 złotych.
  8. w sprawie o wartości ponad 20 000 złotych wynosi 5% tej wartości, nie więcej jednak niż 200 000 złotych.

Oczywiście w toku postępowania mogą pojawić się również inne opłaty. Może to być np. zaliczka na koszty biegłego lub stawiennictwo świadków. Albo opłata od zażalenia lub apelacji (obi nie!).

A o tym, jak wygląda postępowanie sądowe, dowiesz się z pozostałych artykułów na moim blogu. Konsekwentnie zamieszczam tu artykuły mające pomóc Ci wygrać sprawę sądową.

Egzekucja wynagrodzenia agencji reklamowej

Jeśli po prawomocnym korzystnym wyroku sądu kontrahent nie zapłaci, to pozostaje wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Ale o tym napiszę już w jednym z kolejnych artykułów z serii „Agencja reklamowa w sądzie”.

 

Przeczytaj też poprzednie artykuły z serii „Agencja reklamowa w sądzie”. Możesz się z nich dowiedzieć m.in. o przypozwaniu agencji reklamowej i o wezwaniu agencji do udzielenia informacji.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 505 975 749e-mail: info@kancelariamojecki.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@kancelariamojecki.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: