Otrzymałeś z sądu pozew. Twój przeciwnik żąda od Ciebie zapłaty. Albo przeprosin za naruszenie dóbr osobistych. Albo czegokolwiek innego. Ale wiesz, że i Ty masz roszczenia wobec swojego przeciwnika. Co możesz w takiej sytuacji zrobić? Oprócz odpowiedzi na pozew możesz złożyć pozew wzajemny.
Kiedy można złożyć pozew wzajemny
Powództwo wzajemne możesz złożyć, jeżeli Twoje roszczenie wzajemne:
- jest w związku z roszczeniem powoda lub
- nadaje się do potrącenia.
Roszczenia pozostają ze sobą w związku przede wszystkim wtedy, gdy dotyczą tego samego przedmiotu lub wspólnej podstawy faktycznej. W praktyce najczęściej ze związkiem między roszczeniami mamy do czynienia, gdy wynikają one z tej samej umowy.
Z kolei o tym, czy roszczenie nadaje się do potrącenia, rozstrzyga przede wszystkim Kodeks cywilny. Mówi on, że do potrącenia może dojść, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.
Z reguły jednak z potrąceniem mamy do czynienia w sytuacjach, gdy przedmiotem sporu są roszczenia pieniężne.
Powództwo wzajemne można skutecznie zgłosić tylko przeciwko powodowi głównemu.
Pozew wzajemny – wymogi formalne
Pozew wzajemny powinien spełniać te same wymagania formalne, co każdy inny pozew.
O ogólnych wymaganiach formalnych pozwu pisałem już w artykule o pozwie w postępowaniu gospodarczym. Spośród zamieszczonych tam informacji spokojnie możesz pominąć te, które dotyczą wyłącznie postępowania gospodarczego, w którym powództwo wzajemne jest akurat niedopuszczalne.
Pozew wzajemny możesz złożyć nie wcześniej niż z chwilą doręczenia Ci pozwu głównego.
Końcowym terminem na złożenie takiego pozwu jest chwila złożenia odpowiedzi na pozew.
Jeżeli odpowiedzi na pozew nie złożono, pozew wzajemny może być wniesiony w sprzeciwie od wyroku zaocznego albo przy rozpoczęciu pierwszego posiedzenia, o którym zawiadomiono albo na które wezwano pozwanego.
Pozew wzajemny składasz się do sądu pozwu głównego, czyli sądu, w którym główna sprawa obecnie się toczy.
Brak możliwości złożenia pozwu wzajemnego
Pozew wzajemny jest niedopuszczalny w sprawach:
- o rozwód lub separację,
- o ustalenie lub zaprzeczenie macierzyństwa, o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa, a także o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa,
- w postępowaniu gospodarczym,
- o naruszenie posiadania,
- o w postępowaniu nakazowym.
Z kolei w postępowaniu uproszczonym taki pozew jest dopuszczalny, jeżeli roszczenia nadają się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym.
Zarzut potrącenia
Pamiętaj również, że niekiedy lepszym pomysłem będzie zgłoszenie zarzutu potrącenia, o którym pisałem w innym artykule na tym blogu.
Warning: Undefined property: thesis_comments::$comments in /home/kancelmoj/domains/sprzeciwodnakazuzaplaty.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 44
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }