Dariusz Mojecki

radca prawny

Prowadzę własną Kancelarię w Krakowie. Od początku mojej kariery prowadziłem już kilkaset spraw, występowałem przed sądami rejonowymi, okręgowymi, apelacyjnymi, a także przed Sądem Najwyższym. Prowadziłem również sprawy w sądach polubownych...
[Więcej >>>]

Wnieś sprzeciw

Pozew na formularzu

Dariusz Mojecki27 stycznia 2020Komentarze (0)

Pozew na formularzu do wyzwanie dla każdego, również dla prawnika. Formularz miał niby upraszczać przygotowanie pozwu, ale moim zdaniem w rzeczywistości je utrudniał.

Na szczęście to już przeszłość.

Do listopada 2019 r. na formularzu składało się pozew w tzw. postępowaniu uproszczonym. Formularz obowiązywał również jeżeli usługodawca lub sprzedawca dochodził roszczeń wynikających z umów o:

1) świadczenie usług pocztowych i telekomunikacyjnych,

2) przewóz osób i bagażu w komunikacji masowej,

3) dostarczanie energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego,

4) dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków,

5) wywóz nieczystości,

6) dostarczanie energii cieplnej.

Od 7 listopada 2019 r. obowiązek składania pozwu na formularzu przestał już obowiązywać.

Formularze obowiązują nadal np. w postępowaniu o wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym czy w postępowaniu wieczystoksięgowym. Natomiast w zwykłej sprawie cywilnej (np. o zapłatę) obowiązku takiego już nie ma.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak napisać pozew, to nie musisz już szukać formularza pozwu. Wystarczy, że będziesz wiedział, jakie są wymogi formalne pozwu. A o tym możesz przeczytać w artykule o tym, jak napisać pozew w postępowaniu gospodarczym. Wbrew tytułowi znajdziesz tam również informacje o tym, co powinien zawierać pozew w sprawie, która nie jest sprawą gospodarczą.

A jeśli chcesz napisać pozew dotyczący zwalczania nieuczciwej konkurencji, to z pewnością zaciekawi Cię mój darmowy poradnik „Nieuczciwa konkurencja”, który jakiś czas temu zamieściłem na moim drugim blogu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 505 975 749e-mail: info@kancelariamojecki.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@kancelariamojecki.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: