Z moich poprzednich wpisów mogłeś się dowiedzieć, że nakaz zapłaty to nie wyrok oraz kiedy sąd może wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Możesz już zatem wiedzieć, że nakaz wydawany jest co do zasady wtedy, gdy sprawa dotyczy zapłaty konkretnej kwoty. Ale czy zawsze w takiej sytuacji sąd nakaz wyda?
Nie, nie zawsze.
W pewnych przypadkach, nawet jeżeli sprawa dotyczy zapłaty określonej sumy pieniędzy, sąd nie wyda nakazu, tylko skieruje sprawę na rozprawę, a pozwany nie będzie musiał się martwić składaniem sprzeciwu, lecz powinien zatroszczyć się o złożenie odpowiedzi na pozew.
Przeszkodą w wydaniu nakazu zapłaty mogą być oczywiście braki formalne samego pozwu. Jednakże dzisiaj chciałbym skupić się na przypadkach wprost określonych w przepisach regulujących postępowanie upominawcze.
Sąd nie może wydać nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, jeżeli według treści pozwu:
- roszczenie jest oczywiście bezzasadne;
- przytoczone okoliczności budzą wątpliwość;
- zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego;
- miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.
Sąd, wydając nakaz, nie przesądza ostatecznego rozstrzygnięcia. Jednak oczywista bezzasadność pozwu lub też wątpliwości dotyczące okoliczności przytoczonych w pozwie mogą stanowić przeszkodę w wydaniu nakazu zapłaty.
Swego czasu, prowadząc szereg spraw przed warszawskimi sądami, usłyszałem od jednego z kolegów po fachu, że warszawskie sądy nie wydadzą nakazu zapłaty w jeszcze jednej sytuacji, której kodeks nie przewiduje. A mianowicie wtedy, gdy wartość sprawy przekracza milion złotych. Później okazało się jednak, że w sprawach, które prowadziłem, wysoka wartość sprawy nie była przeszkodą dla sądu w wydaniu nakazu. A wartość ta nieraz przekraczała znacząco milion złotych.
Potraktowałem zatem uzyskaną wcześniej informację jako ciekawostkę, która akurat w moich sprawach się nie sprawdziła. Bo w nich nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym był wydawany. I to była dobra informacja dla moich klientów.
Warning: Undefined property: thesis_comments::$comments in /home/kancelmoj/domains/sprzeciwodnakazuzaplaty.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 44
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }