Dariusz Mojecki

radca prawny

Prowadzę własną Kancelarię w Krakowie. Od początku mojej kariery prowadziłem już kilkaset spraw, występowałem przed sądami rejonowymi, okręgowymi, apelacyjnymi, a także przed Sądem Najwyższym. Prowadziłem również sprawy w sądach polubownych...
[Więcej >>>]

Wnieś sprzeciw

7 dni na wniosek o przywrócenie terminu

Dariusz Mojecki04 czerwca 20194 komentarze

Zbliża się sezon urlopowy, więc zaczyna się czas nieodbierania listów, w tym tych z sądu. Dłuższy urlop, brak awiza w skrzynce, a potem komornik zajmuje konto. Z takim problemem przychodzą do mnie również moi klienci.

W poprzednim wpisie zajmowałem się ogólnie tym, co możesz zrobić, gdy nie otrzymałeś z sądu nakazu zapłaty, a mimo to komornik prowadzi wobec Ciebie egzekucję.

A w tym wpisie podam kilka przydatnych informacji odnośnie jednego z tych sposobów, a mianowicie wniosku o przewrócenie terminu do złożenia sprzeciwu lub zarzutów od nakazu zapłaty.

Więcej o nakazie zapłaty z postępowaniu upominawczym możesz przeczytać tutaj. Niedawno napisałem też kilka słów o nakazie zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Pewnie chcesz jak najszybciej złożyć sprzeciw bądź zarzuty, więc ja też podam Ci szybko najistotniejsze informacje. Co musi zawierać wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu?

  1. podstawą złożenia wniosku jest brak winy w niezłożeniu sprzeciwu bądź zarzutów w terminie,
  2. wniosek składa się w sądzie, w którym miałeś złożyć sprzeciw,
  3. na złożenie wniosku masz tylko tydzień od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu,
  4. wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu musi zawierać uprawdopodobnienie m.in. braku winy w niezłożeniu sprzeciwu w terminie,
  5. razem z wnioskiem o przywrócenie terminu musisz złożyć również sam sprzeciw lub zarzuty!!!

Pamiętaj jednak, aby przed złożeniem wniosku zebrać jak najwięcej informacji o postępowaniu sądowym. Informacje takie możesz uzyskać najpierw u komornika, a następnie w sądzie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 505 975 749e-mail: info@kancelariamojecki.pl


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/kancelmoj/domains/sprzeciwodnakazuzaplaty.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_189/comments.php on line 16

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aleksandra 9 października, 2022 o 14:51

Witam, spóźniłam się z wysłaniem sprzeciwu do nakazu zapłaty. Jak napisać wniosek o przywrócenie terminu? Czy można prosić o napisanie takiego wniosku?

Odpowiedz

Dariusz Mojecki 10 października, 2022 o 10:31

W celu omówienia szczegółów sprawy proszę o kontakt mailowy.

Odpowiedz

Edyta 15 lipca, 2023 o 22:24

Czy taki wniosek podlega opłacie ? Dostałam informację, że muszę zapłacić 250zl zgodnie z art. 19 ust. 1 w zw. z art. 13 pkt. 5 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych)
Wniosek będę składać do sądu rejonowego.

Odpowiedz

Dariusz Mojecki 17 lipca, 2023 o 14:27

Sam wniosek o przywrócenie terminu nie podlega opłacie. Ale opłacie może podlegać pismo, które nie zostało złożone w terminie i które jest teraz składane wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. W przepisach, które Pani wskazała, jest mowa o opłacie od sprzeciwu od wyroku zaocznego i od wniosku o uchylenie europejskiego nakazu zapłaty.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@kancelariamojecki.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: