Nowe przepisy Kodeksu postępowania cywilnego weszły w życie. Zmianie uległy również przepisy regulujące sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym (o postępowaniu nakazowym będę również niedługo pisał), w tym w sprawach gospodarczych.
Jeśli właśnie dostałeś z sądu nakaz zapłaty, to pewnie chcesz wiedzieć, jak najlepiej przygotować sprzeciw. Ten artykuł powstał zatem właśnie dla Ciebie.
Szczególnie jeśli jesteś przedsiębiorcą. Nowe przepisy wprowadziły bowiem nowe postępowanie w sprawach gospodarczych i nałożyły na przedsiębiorców liczne obowiązki i ograniczenia.
Co powinien zawierać sprzeciw od nakazu zapłaty
O wymaganiach formalnych sprzeciwu od nakazu zapłaty, pisałem już jakiś czas temu. Tamten artykuł pisałem już z myślą o nowych przepisach.
W tym artykule przybliżę Ci kilka kwestii, o których musisz pamiętać jako przedsiębiorca. To bowiem przedsiębiorcy w największym stopniu będą dotknięci zmianami.
Sprzeciw w postępowaniu w sprawach gospodarczych
Ogólne informacje o nowym postępowaniu w sprawach gospodarczych możesz przeczytać w jednym z poprzednich artykułów na moim blogu.
Przy pisaniu takiego sprzeciwu musisz pamiętać również o:
- wskazaniu adresu poczty elektronicznej albo oświadczeniu, że nie posiadasz takiego adresu,
- powołaniu twierdzeń i dowodów,
- złożeniu wniosku o rozpoznanie sprawy z pominięciem przepisów o postępowaniu w sprawach gospodarczych (jeśli nie jesteś przedsiębiorcą lub jesteś przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną i nie chcesz, aby sprawa była rozpoznana w takim postępowaniu, tylko w postępowaniu zwykłym),
- ograniczonej możliwości powoływania się na zeznania świadków,
- dokumentach, które w postępowaniu w sprawach gospodarczych są kluczowe; zgodnie z nowymi przepisami czynność strony, w szczególności oświadczenie woli lub wiedzy, z którą prawo łączy nabycie, utratę lub zmianę uprawnienia strony w zakresie danego stosunku prawnego, może być wykazana tylko dokumentem, chyba że strona wykaże, że nie może przedstawić dokumentu z przyczyn od niej niezależnych,
- zgłoszeniu zarzutu potrącenia, jeśli Ci przysługuje (więcej o zarzucie potrącenia w procesie o zapłatę pisałem we wcześniejszym artykule).
Brzmi skomplikowanie? Niestety nowe przepisy wprowadziły również wiele niejasności. Pamiętaj, że ja i mój blog jesteśmy od tego, aby Ci pomóc. Również zdalnie przygotowując pisma procesowe w tym sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu w sprawach gospodarczych.
Przeczytaj tez artykuł o terminie na sprzeciw od nakazu zapłaty.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i jesteś ofiarą nieuczciwej konkurencji, to może zainteresować Cię przygotowany przeze mnie darmowy e-book „Nieuczciwa konkurencja”. Znajdziesz go na moim drugim blogu.
Warning: Undefined property: thesis_comments::$comments in /home/kancelmoj/domains/sprzeciwodnakazuzaplaty.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 44
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }