Dariusz Mojecki

radca prawny

Prowadzę własną Kancelarię w Krakowie. Od początku mojej kariery prowadziłem już kilkaset spraw, występowałem przed sądami rejonowymi, okręgowymi, apelacyjnymi, a także przed Sądem Najwyższym. Prowadziłem również sprawy w sądach polubownych...
[Więcej >>>]

Wnieś sprzeciw

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu w sprawach gospodarczych

Dariusz Mojecki22 listopada 2019Komentarze (0)

Nowe przepisy Kodeksu postępowania cywilnego weszły w życie. Zmianie uległy również przepisy regulujące sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym (o postępowaniu nakazowym będę również niedługo pisał), w tym w sprawach gospodarczych.

Jeśli właśnie dostałeś z sądu nakaz zapłaty, to pewnie chcesz wiedzieć, jak najlepiej przygotować sprzeciw. Ten artykuł powstał zatem właśnie dla Ciebie.

Szczególnie jeśli jesteś przedsiębiorcą. Nowe przepisy wprowadziły bowiem nowe postępowanie w sprawach gospodarczych i nałożyły na przedsiębiorców liczne obowiązki i ograniczenia.

Co powinien zawierać sprzeciw od nakazu zapłaty

O wymaganiach formalnych sprzeciwu od nakazu zapłaty, pisałem już jakiś czas temu. Tamten artykuł pisałem już z myślą o nowych przepisach.

W tym artykule przybliżę Ci kilka kwestii, o których musisz pamiętać jako przedsiębiorca. To bowiem przedsiębiorcy w największym stopniu będą dotknięci zmianami.

Sprzeciw w postępowaniu w sprawach gospodarczych

Ogólne informacje o nowym postępowaniu w sprawach gospodarczych możesz przeczytać w jednym z poprzednich artykułów na moim blogu.

Przy pisaniu takiego sprzeciwu musisz pamiętać również o:

  1. wskazaniu adresu poczty elektronicznej albo oświadczeniu, że nie posiadasz takiego adresu,
  2. powołaniu twierdzeń i dowodów,
  3. złożeniu wniosku o rozpoznanie sprawy z pominięciem przepisów o postępowaniu w sprawach gospodarczych (jeśli nie jesteś przedsiębiorcą lub jesteś przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną i nie chcesz, aby sprawa była rozpoznana w takim postępowaniu, tylko w postępowaniu zwykłym),
  4. ograniczonej możliwości powoływania się na zeznania świadków,
  5. dokumentach, które w postępowaniu w sprawach gospodarczych są kluczowe; zgodnie z nowymi przepisami czynność strony, w szczególności oświadczenie woli lub wiedzy, z którą prawo łączy nabycie, utratę lub zmianę uprawnienia strony w zakresie danego stosunku prawnego, może być wykazana tylko dokumentem, chyba że strona wykaże, że nie może przedstawić dokumentu z przyczyn od niej niezależnych,
  6. zgłoszeniu zarzutu potrącenia, jeśli Ci przysługuje (więcej o zarzucie potrącenia w procesie o zapłatę pisałem we wcześniejszym artykule).

Brzmi skomplikowanie? Niestety nowe przepisy wprowadziły również wiele niejasności. Pamiętaj, że ja i mój blog jesteśmy od tego, aby Ci pomóc. Również zdalnie przygotowując pisma procesowe w tym sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu w sprawach gospodarczych.

 

Przeczytaj tez artykuł o terminie na sprzeciw od nakazu zapłaty.

 

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i jesteś ofiarą nieuczciwej konkurencji, to może zainteresować Cię przygotowany przeze mnie darmowy e-book „Nieuczciwa konkurencja”. Znajdziesz go na moim drugim blogu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 505 975 749e-mail: info@kancelariamojecki.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@kancelariamojecki.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: