16 maja 2020 r. weszła w życie kolejna ustawa koronawirusowa (szumnie nazywana „Tarczą antykryzysową 3.0”). Odmrażanie sądów stało się faktem.
Częściowo pisałem o tym temacie w jednym z poprzednich wpisów. Wtedy opierałem się o projekt ustawy. Dzisiaj omówię najważniejsze postanowienia zawarte w ostatecznym brzmieniu ustawy.
Wznowienie terminów sądowych
Uchylone zostały przepisy przewidujące zawieszenie biegu terminów sądowych i procesowych.
Terminy, których bieg został zawieszony biegną dalej po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Ustawa w tym zakresie weszła w życie w dniu 16 maja 2020 r. Dotyczy to sytuacji, gdy np. przed zawieszeniem sąd doręczył wezwanie do usunięcia braków pisma procesowego. Następnie w czasie biegu terminu weszła w życie ustawa zawieszająca bieg terminu. Termin nie biegnie teraz od nowa tylko w dalszym ciągu!
Terminy, których bieg w ogóle się nie rozpoczął, rozpoczynają bieg po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Dotyczy to sytuacji, gdy np. gdy sąd doręczył wezwanie do usunięcia braków pisma procesowego w trakcie obowiązywania ustawy zawieszającej terminy.
Rozprawy a odmrażanie sądów
Do tej pory za wyjątkiem wąskiego zakresu spraw nie odbywały się rozprawy ani inne posiedzenia jawne. Z dniem 16 maja 2020 r. przepis ten został uchylony.
Obecnie większy nacisk będzie kładziony na możliwość przeprowadzania rozpraw na odległość (bardzo chciałbym zobaczyć, jak to będzie wyglądać w praktyce).
Zasadą ma być przeprowadzanie rozpraw na odległość. Natomiast rozprawy w budynku sądu mają się odbywać, jeśli nie wywoła to nadmiernego zagrożenia dla zdrowia osób w nim uczestniczących. Czas pokaże, czy wyjątek nie stanie się regułą.
Druga istotna zmiana to większa możliwość rozpoznawania spraw na posiedzeniach niejawnych.
Co mówią nowe przepisy
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich:
1) rozprawę lub posiedzenie jawne przeprowadza się przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie ich na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku, z tym że osoby w nich uczestniczące nie muszą przebywać w budynku sądu, chyba że przeprowadzenie rozprawy lub posiedzenia jawnego bez użycia powyższych urządzeń nie wywoła nadmiernego zagrożenia dla zdrowia osób w nim uczestniczących;
2) przewodniczący może zarządzić przeprowadzenie posiedzenia niejawnego, jeżeli uzna rozpoznanie sprawy za konieczne, zaś przeprowadzenie wymaganych przez ustawę rozprawy lub posiedzenia jawnego mogłoby wywołać nadmierne zagrożenie dla zdrowia osób w nich uczestniczących i nie można przeprowadzić ich na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku, a żadna ze stron nie sprzeciwiła się przeprowadzeniu posiedzenia niejawnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia ich o skierowaniu sprawy na posiedzenie niejawne; w przesyłanym zawiadomieniu należy pouczyć stronę niezastępowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej o prawie i terminie do złożenia sprzeciwu;
3) jeżeli ze względu na szczególne okoliczności prezes sądu tak zarządzi, członkowie składu, , mogą brać udział w posiedzeniu za pomocą środków komunikacji elektronicznej; nie obejmuje to posiedzenia, na którym dochodzi do zamknięcia rozprawy; nie dotyczy to przewodniczącego i referenta sprawy
Ponadto jeżeli sąd przeprowadził postępowanie dowodowe w całości, sąd może zamknąć rozprawę i wydać orzeczenie na posiedzeniu niejawnym. Sąd musi jednak najpierw odebrać od stron lub uczestników postępowania stanowiska na piśmie.
Jeżeli z kolei w sprawie, w której apelację wniesiono przed dniem 7 listopada 2019 r., sąd drugiej instancji uzna, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, może skierować sprawę na posiedzenie niejawne, chyba że strona wniesie o przeprowadzenie rozprawy lub wnosiła o przeprowadzenie niepodlegającego pominięciu dowodu z zeznań świadków lub przesłuchania stron. Sąd rozpoznaje jednak sprawę na posiedzeniu niejawnym w razie cofnięcia pozwu, cofnięcia apelacji albo jeżeli zachodzi nieważność postępowania. Wniosek o przeprowadzenie rozprawy składa się w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o skierowaniu sprawy na posiedzenie niejawne.
A tutaj link to ustawy: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/875
Odmrażanie sądów jest faktem, a ja zaraz składam kolejny pozew.
Warning: Undefined property: thesis_comments::$comments in /home/kancelmoj/domains/sprzeciwodnakazuzaplaty.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 44
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }