Dariusz Mojecki

radca prawny

Prowadzę własną Kancelarię w Krakowie. Od początku mojej kariery prowadziłem już kilkaset spraw, występowałem przed sądami rejonowymi, okręgowymi, apelacyjnymi, a także przed Sądem Najwyższym. Prowadziłem również sprawy w sądach polubownych...
[Więcej >>>]

Wnieś sprzeciw

Odmrażanie sądów – wznowienie terminów

Dariusz Mojecki06 maja 2020Komentarze (0)

Kolejna ustawa związana z „odmrażaniem” gospodarki jet w przygotowaniu. Niedługo odmrażanie sądów zapewne stanie się faktem.

O zawieszeniu terminów sądowych pisałem w jednym z poprzednich wpisów. Teraz czas na wznowienie biegu terminów.

odmrażanie sądów

Odmrażanie sądów – kiedy zaczną biec terminy w prawach cywilnych?

Ustawa po uchwaleniu i podpisaniu przez prezydenta zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. W interesującym nas zakresie ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Ustawa uchyli przepisy zawieszające bieg terminów sądowych i procesowych. Jednocześnie ustawa zawiera w tym zakresie szczególne rozwiązanie. Przewiduje bowiem, że:

  1. terminy, których bieg w ogóle się nie rozpoczął (bo np. zobowiązanie z sądu odebrałeś w okresie zawieszenia terminów), rozpoczynają bieg po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy,
  2. terminy, których bieg uległ zawieszeniu (czyli terminy, których bieg rozpoczął się przed zawieszeniem i następnie uległ zawieszeniu), biegną dalej po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

Czy rozprawy będą się odbywać?

Odrębną kwestią jest to, czy będą się odbywać rozprawy. Co do zasady nowa ustawa uchyla przepis uniemożliwiający przeprowadzanie rozpraw. Jednocześnie jednak ustawa wprowadzi pewne ograniczenia. Ale to już jest temat na kolejny wpis.

Odmrażanie sądów jednak trwa.

A tutaj link to przebiegu procesu legislacyjnego ustawy, o której piszę.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 505 975 749e-mail: info@kancelariamojecki.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@kancelariamojecki.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: