Ktoś może chcieć złożyć pozew przeciwko agencji reklamowej? Może niezadowolony klient, który oczekiwał lepszych efektów reklamy? Albo klient, który uważa, że projekt został wykonany nienależycie? Albo może pozew chce złożyć konkurent klienta, który uważa, że został pokrzywdzony przez reklamę?
A może to agencja chce pozwać klienta o zapłatę wynagrodzenia?
Konfliktowe sytuacje w bieżącej pracy agencji reklamowej mogą wystąpić z reguły w relacjach agencja – klient. Ale może się również zdarzyć, że z roszczeniami wobec agencji wystąpi właśnie konkurent klienta. Powoła się wtedy na to, że skoro to agencja przygotowała reklamę, to odpowiada również za jej treść.
O odpowiedzialności agencji reklamowej za nieuczciwą reklamę pisałem kiedyś na moim drugim blogu.
Pozew przeciwko agencji reklamowej i co dalej
Dzisiejszym wpisem chciałbym zapoczątkować serię wpisów „Agencja reklamowa w sądzie”. W tej serii poruszę kilka problemów, z którymi może się spotkać agencja reklamowa w sądzie.
W szczególności chciałbym zająć się:
- przygotowaniem do postępowania sądowego i zbieraniem dowodów,
- ogólnymi kwestiami procesowymi,
- postępowaniem w sprawach własności intelektualnej i związanych z nim obowiązkami agencji reklamowej,
- przypozwaniem – czym jest i co oznacza dla agencji reklamowej,
- windykacją wynagrodzenia agencji reklamowej,
- kosztami postępowania sądowego.
Postępowanie w sprawach gospodarczych i w sprawach własności intelektualnej
Sprawa sądowa z udziałem agencji reklamowej będzie najczęściej tzw. sprawą gospodarczą. Zarówno agencja, jak jej klienci są z reguły przedsiębiorcami. Podobnie jak duża część potencjalnych poszkodowanych przez reklamę. A sprawy sądowe pomiędzy przedsiębiorcami są właśnie sprawami gospodarczymi.
A postępowanie w sprawach gospodarczych charakteryzuje się dość dużym formalizmem. I złożenie pozwu, odpowiedzi na pozew lub sprzeciwu od nakazu zapłaty wymaga gruntownych przygotowań.
Na tym blogu pisałem już o tym, co powinien zawierać pozew w sprawach gospodarczych. Pisałem również o sprzeciwie nakazu zapłaty.
Ale to nie wszystko. Niekiedy sprawa sądowa z udziałem agencji marketingowej może zostać zakwalifikowana jako sprawa własności intelektualnej. O kategoriach spraw, które będą rozpoznawane według przepisów o postępowaniu w sprawach własności intelektualnej, pisałem na moim drugim blogu.
Do tej kategorii spraw należą również sprawy z zakresu zapobiegania i zwalczania nieuczciwej konkurencji, w tym… nieuczciwej reklamy.
Przepisy w zakresie spraw własności intelektualnej wchodzą w życie w lipcu 2020 r. i wprowadzą kolejne odrębności, z którymi agencja reklamowa będzie się musiała w sądzie zmierzyć. Przynajmniej w niektórych sprawach.
Agencja reklamowa w sądzie – jak się przygotować?
Ostatnie zmiany w przepisach powodują, że o zbieraniu dowodów należy myśleć na długo przed potencjalnym procesem. Dlatego też w serii artykułów „Agencja reklamowa w sądzie” będę chciał przybliżyć zawiłości postępowania sądowego z udziałem agencji reklamowej. Mam nadzieję, że dzięki temu hasło „pozew przeciwko agencji reklamowej” nie będzie takie straszne.
Jeśli jesteś zainteresowany kolejnymi artykułami w temacie „Agencja reklamowa w sądzie”, to zapisz się na subskrypcję mojego bloga.
***
Przeczytaj też: Jak napisać pozew przeciwko agencji reklamowej.
Warning: Undefined property: thesis_comments::$comments in /home/kancelmoj/domains/sprzeciwodnakazuzaplaty.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 44
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }